
- Jobb tett i forhold til Trondheim
- Dra regionen meir i hop
Kvelden før næringslivsdagen inviterte Surnadal Sparebank til nettverkstreff for fjerde gang og på ny var interessa stor for dette litt uformelle treffstedet mellom næringsliv og politikere. Professor Jørgen Amdam holdt innlegg om utviklingstrekk på Indre Nordmøre. Budskapet hans var å komme seg til naboen! - Lag gode og større bo- og arbeidsmarkedsregioner og tilby familier. Dra regionen meir i hop og jobb tett i forhold til Trondheim. Det er et både og!
Professor Jørgen Amdam og banksjef Allan Troelsen i Surnadal Sparebank under nettverkstreffet i går kveld.
Næringslivsdag
Etter teffet i bankens lokaler var det middag, mingling og uformell prat utover kvelden på Vårsøg Hotell, der nye kontakter ble knyttet og nye kjennskaper gjort. I dag er næringslivsdagen godt i gang med over 200 påmeldte på plass i kulturhuset. Det er banksjef Allan Troelsen i Surnadal Sparebank - med i Trollheimsporten - bli med - alle - svært godt fornøyd med.
Professor Jørgen Amdam tok sitt innlegg utgangspunkt i den nylig framlagte rapporten "Utviklingstrekk på Indre Nordmøre", og med et blikk over hele Nordmøre som region. Det var lagt opp til spørsmål og debatt om temaet og mange var frampå med innlegg og synspunkter. Det var tydelig nettverkstreffet til Surnadal Sparebank treffer!
Kom dere til naboen
- Andre plasser skaper nå etableringer utenfra vekst. Det skjer ikke på Indre Nordmøre, sjøl om Surnadal og Rindal delvis er et unntak. Indre Nordmøre er todelt med Sunndal, Tingvoll og Nesset på ei side og Surnadal med Halsa og Rindal på den andre, sa Jørgen Amdam og oppfordra til å satse på næringsutvikling der dere er gode.
- Sats på meir samarbeid og dra dere i hop - kom dere til naboen - og sats på å få til effektive og større bo- og arbeidsmarkedsregioner, sa han, men understreka samtidig det typiske utviklingstrekket: - Du må springe svært fort for å stå stille!
Store utfordringer
- Det er ei stor utfordring å skaffe nok arbeidskraft og særlig akademikere og høgt utdanna. Samtidig er det ei netto utflytting og det er vanskelig å hente heim igjen ungdom som reiser ut for å utdanne seg. I tillegg har ikke regionen vært dyktige nok til å rekruttere, verken utenbygds fra eller fra utlandet, sa Amdam.
- Typiske trekk er mye pendling og nesten ikke innvandring. Det som kan redde utkantene i dette er et sterkt sentrum - regionsenter - Skei kanskje - og et større samarbeid. Det mest effektive er en stor bo- og arbeidsmarkedsregion som drar i lag - og i tillegg jobbe tett i forhold til Trondheim, understreka han.
Da blir det viktig å skape korteste veg mellom Mørebyene og Trondheim og gjøre seg attraktive for familier, samt være åpen for impulser utenfra.