105 år og still going strong!

I dag, 19.januar, fyller Joseph Landsem 105 år. Han er fødd i Rindal i 1903. Foreldra var Jon Landsem frå Landsemvollan og Ingeborg Røen fra Bakken, Røen i Bokta. Faren utvandra til Edmore i Nord-Dakota først i 1892.

Han var heime og gifta seg med Ingeborg i 1902.
Vel to månader etter at Joseph vart fødd drog han andre gongen. Det skulle ta fem år før Ingeborg og Joseph drog etter i 1908. Dei dreiv som farmarar ved Edmore hvor de fikk en sønn og ei dotter. Ingeborg var opptatt av å ta vare på det norske. Ho nekta blandt anna å lære seg engelsk. Derfor var norsk språket i heimen på Dakota-prærien så lenge ho levde. Ho døde i 1957.
 
Dette er vel grunnen til at Joseph snakker norsk (rindaling anno 1900) nesten uten aksent den dag i dag. Joseph er også opptatt av det norske. Han har gjennom sine julebrev, ført i pennen på rent norsk, holdt kontakt med slekta si i Norge. Alder og helse har ført til at de siste julebreva kom til jula 2005. No er kontakten gjennom andre kanaler ved hjelp av familien. I 1997 flytta han til Fargo og bor i dag på institusjon der. Joseph er vel den eldste nålevende som er fødd i Rindal?
 
I oktober 2006 fikk han besøk frå Rindal. Dette førte til et inslag i Norge Rundt på NRK http://www1.nrk.no/nett-tv/klipp/218158  ,siste innslag.
 
Vedlagte bilde viser jublilanten for et år siden. Det andre bildet antas å være frå 1905 av jubilanten å mora. Fotografen er frå Surnadalsøra. Kan bildet være tatt på Landsemvollan opp mot Landsemgardene?
 
Gratulerer med dagen!
 
Lars Gudmund Røen
 
 
Ingeborg og Joseph
 
Joseph og 104-års kaka!