
Anmelder lekkasje fra fraukjeller i Rindal
Rindal kommune anmelder en gårdbruker etter omfattende lekkasje fra fraukjelleren på gården. Det skriver avisa Sør-Trøndelag i dag og har denne saken på nett. – Det er snakk om avrenning nedover et jorde og videre til en bekk. Lekkasjen fører imidlertid ikke til noen drikkevannskilde, opplyser politibetjent Anders Magne Ormset ved Surnadal og Rindal lensmannskontor.
Bøtelagt tidligere
Politiet var torsdag på befaring sammen med jordbrukssjef Bjarne Lund i Rindal kommune etter at forholdet ble oppdaget onsdag.
Gårdbrukeren blir nå anmeldt for brudd på forurensningsloven. Det straffes vanligvis med bøter.
– Den samme gårdbrukeren er tidligere ilagt ei bot på 10 000 kroner for en lignende sak, men da var det noe mindre omfang på lekkasjen, sier Ormset til avisa Sør-Trøndelag i dag.
Brudd på forurensningsloven
Lekkasjen skal ha pågått over tid. Ormset utelukker at det har lekket nedbør inn i fraukjelleren som følge av mye regn, slik at dette kan ha bidratt til at fraukjelleren rant over.
Rådmann Bjarne Nordlund i Rindal bekrefter overfor ST at gårdbrukeren blir anmeldt.
– Vi ser på dette som et klart brudd på forurensningsloven, men vi har heldigvis ikke mange slike saker, sier Nordlund til ST.
Foto: Politiet