
Bilstereogutan på Autoverkstedet
Snøfillene faller tette og tunge frammi garda, men jeg ser det lyser bak garsjeporten. Noen har det varmt og godt. I garasjen ved siden av ambulansene sitter en gjeng guta og har det riktig så trivelig. Det er latteren jeg hører når jeg åpner døra og kommer inn.
I lange tider har gutan i Rindal vært veldig interesserte i alt som har med bil å gjøre. Bil og traktor, skuter, ATV - ja, alt som vroommer og det kommer lyd ut av. Mekking. Skruving. Lakkering. Styling. Og kjøring. Mange har utdannet seg på ett eller annet felt innen bil. Og enda flere er interesserte og samles der det er noe som foregår. Lyd/anlegg/bilstereo - et lite spesialfelt for disse bilinteresserte gutan. I Rindal har dette virkelig fanget gutans interesse og det har utviklet seg et godt miljø her.
Den faglige dyktigheten og kompetansen har nådd store høyder iløpet av de årene de har vært her på Autoverkstedet. Mange gode kontakter mot utstyrsleverandører har ført til et proffesjonell holdning innen bilstereofaget. Ei tid drev de bilstereobutikk her, men dette ble mer arbeid og armod enn inntekt. Slik at denne delen ble lagt ned. Men kontaktene som ble skapt fører til en økt seriøsitet i bilstereofaget og at stadig flere fatter interesse for dette med lyd og bil og anlegg.
Autoverkstedet fikk gutan leie av kommunen allerede sist på 90-tallet. Og de er her fremdeles. Hver kveld. Hver helg. Jonny Børset er nok for mange "MR Bilstereo" i Rindal. Han har vært med helt fra starten av og har sammen med Jan Nergård ivret mye for dette tiltaket. Børset roser kommunen for at de hele tiden har tatt dem på alvor og gjort det mulig for dem å ha et lite krypinn for å treffes og holde på med sine greier... Bilstereoklubben har hele tiden hatt en lav husleie her og er naturligvis spente på hve som skjer med dem når Rindal Vest blir realisert. Men dialogen med kommunen er fremdeles positiv, så de håper på det beste.
Noen ganger er de bare noen få. Andre ganger er det fullt i lokalene. Det kommer an på hva de holder på med. Noen ganger er det bare kaffedrikking og latter og prat. En møteplass. Andre ganger er det rett og slett stress og kjas. Spesielt i dager før konkurranser. Det er ekstremt mye finjustering og finpussing på anleggene før konkurransene. Da er det skruving. Oppattrekking av bagasjerom, tilpassing og justering av bil og anlegg. Mye arbeid. Mye å gjøre for alle som er innom.
At de er dyktivge i faget sitt er det ingen tvil om. Veggene bugner av pokaler i alle størrelser og fasonger. Det er rett og slett en imponerende samling som fanger blikket når man kommer inn her! NM tittler har de mange av. I mange forskjellige klasser. Trollheimsporten hadde forrige uke følgende reportasje fra NM i bilstereo hvor det ble tre NM tittler til deltakere fra regionen vår. Etter hvert har det også blitt flere EM-pokaler og premier også. Senest i høst dro Jonny Børset og Per Egil Heggseth (surndaling) nedover til Rotterdam og EM-konkuranse. Per Egil kom hjem med en andreplass i sin klasse. Neste år har EMMA 10-årsjubileum og gutan gleder seg til jubileumskonkurransene." Da skal vi skjerpe oss og være med", sier Børset. "Vi skal være på hugget da". EMMA (European Mobile Media Association) består av lokalavdelinger over hele Europa, og har som hovedoppgave å arrangere bilstereokonkurranser og -treff i sine respektive land. Rindalingene og surnadalingene har gjort seg godt bemerket i miljøet. Både nasjonalt og internasjonalt. Og de fortsetter nok også med det...
I starten var det bare Rindalinger med i dette miljøet, men den senere tiden har det også dukket opp flere fra både Surnadal og Halsa som er med i miljøet her på Autoverkstedet. Hans Olav Hendset (Surnadal) og Jøran Aafarli Vågland (Halsa) er to som også har gjort det sterkt på konkurransesiden etter at de startet opp med bilstereo. Jonny Børset synes det er flott at det kommer inn nye folk og at det ser bra ut for rekrutteingen. Det er få jenter som er med og konkurrerer. Men mange som.er med i miljøet. De fleste som kjærester til gutan. Eirin Aspeggen er en av jentene som har blitt bitt av bilstereobasillen. Og har gjort det stort på egenhånd. NM tittel ble det både på henne og samboer Edvin Landsem i høst.
Her ser vi hele den flotte gjengen som dukket opp etterhvert da Trollheimsporten var innom: fv: Jøran Aafarli Vågland, Jonny Børset, Roger Hønsvik, Roy Kristian Hanssen, Edvin Landsem, Jan Nergård, Hans Olav Hendset og Per Egil Heggseth.
På denne videoen fra EM i Rotterdam kan du få følelsen med stemningen som er til stede på slike mesterskap. Ikke rart at de blir bitt av basillen.. Klikk på bildene under for å se dem i større størrelse og som bildeserie og kos deg med noen glimt fra bilstereogjengen på Autoverkstedet.

.png)











