Biologisk mangfold lokalt
Plansjef Vebjørn Knarrum i Rindal kommune orienterer litt om temaet "Biologisk mangfold" og situasjonen i vårt distrikt akkurat nå:
- Vi kjører nå et interkommunalt miljøprosjekt med hovedmål om å foreta etterregistreringer/supplere kartleggingen av biologisk mangfold og naturtyper fra 2004 i kommunene Rindal, Surnadal og Halsa.
- Vi kjører nå et interkommunalt miljøprosjekt med hovedmål om å foreta etterregistreringer/supplere kartleggingen av biologisk mangfold og naturtyper fra 2004 i kommunene Rindal, Surnadal og Halsa.
| Bakgrunnen er at forrige kartleggingsrunde for alle tre kommunene i hovedsak omfattet en kvalitetssikring/verifisering av allerede kjente naturlokaliteter. Etter at det arbeidet var utført, fikk vi brev fra Fylkesmannen om at dataene for våre kommuner ikke var fullt på høyde med de fleste andre kommunene i fylket. Dette kan nok i vesentlig grad forklares med at de store skogdekte arealene gjør det vanskeligere å kartlegge hos oss enn andre kommuner i fylket. I dette prosjektet vil hovedvekten således bli lagt på lokalkunnskap kombinert med utstrakt feltarbeid. En er spesielt interessert i å få kartlagt hva som finnes i bekkekløfter (fuktige områder) og hva en kan finne i fuktige områder med gammel skog - både bar- og lauvskog. Den mangelfulle kartlegginga har ført til kommunene har blitt mindre forutsigbare i areal- og ressursforvaltningen. I utbyggingssaker, eksempelvis i behandling av småkraftverk, har det i ettertid vært konstatert svært viktige biologiske verdier som blant annet kommunen ikke var kjent med. Den type funn fører til at utbyggingen stopper opp inntil forekomstene har blitt undersøkt og vurdert, og det er avgjort hva som videre må skje med utbyggingsplanene. Dette styrker ikke kommunens troverdighet som arealforvalter. Det er for øvrig en nasjonal målsetting at tapet av biologisk mangfold skal stoppes innen 2010, og at kommunene skal ha en sentral rolle i det arbeidet. |
Aktuelle linker:

.png)

