
Indre Nordmøre Opplæringskontor (INO) 20 år
Blikk for dem som treng det mest
Torsdag feira INO 20 år med middag og årsmøte på Vårsøg hotell. Det ble ei verdig markering av det som starta i det små i Rindal, og har utvikla seg til en solid samarbeidspartner mellom næringsliv og skole. Ikke minst takket være Gøril Bakken (60), som mange unge skoleelever kan takke i dag gjennom utrettelig innsats i opplæringskontoret i 20 år. - Du har blikk for dem som treng det mest, sa ordfører Mons Otnes i Surnadal i sine ord til jubilanten. Det er styreleder Ingrid Kvam Moen som mottar blomster fra ordføreren.
Indre Nordmøre Opplæringskontor er medlem av Trollheimsporten med nettsted. Bli medlem - klikk her. Alle medlemmer her!


Fin markering med underholdning og middag
Det vart ei fin markering av jubileet, først med program i kulturhuset, før deltakerne beveget seg over til hotellet for en treretters middag med laks, vilt og is. Karstein Mauset og Håkon Fredriksen (til høyre), Perikom Light, sto for underholdninga med "Nordmørsminne" og "Kom i frå ferda" med tekster av Hans Hyldbakk, "Røkt gøk med løk" fra Labbetarain, "Gjømmer ein draum i mitt hjarte", med tekst av Astrid Krohg Halse og avslutninga "Kvalross på land" med tekst av Jørgen Gravvold. Karstein Mauset er blant de som har tatt fleire fagbrev og skaffa seg brei kompetanse opp gjennom åra. - Nå har det blitt tre og uten opplæingskontoret har ikke det nytta, sa han

Jubileet starta med årsmøte der Ingrid Kvam Moen (får blomster og takk fra ordfører Mons Otnes til venstre) fortsetter som styreleder og fikk med seg Marie Botten, nestleder og styremedlemmene Hege Gåsvand, John Moe og Svein Settemsdal i styret med Knut Garte og Turid Sættem Eggen som vara. Valgkomiteen består av Gunn Mari Moen og Ingrid Rognskog.
Stort behov for INO
Gøril Bakken har i 2010 vært daglig leder i 100 prosent stilling. INO har 35 medlemsbedrifter. Av disse var det 23 som hadde lærlinger i 2010. Ved utgangen av året hadde INO 40 lærekontrakter og 1 opplæringskontrakt fordelt på 13 lærefag. Av disse var 19 første års lærlinger og 22 andreårs lærlinger. I løpet av 2010 var det 25 lærlinger som gjennomførte og besto fag-, svenneprøve eller kompetanseprøve.
I tillegg til arbeidet med lærlinger, har daglig leder bistått mange bedrifter og arbeidstakere, slik at de har kunnet gjennomføre både teoretisk og praktisk prøve som praksiskandidater.


20 år med suksess
Helene Marie Nergård (til høyre) var den første lederen og pådriveren for å få til et opplæringskontor. Det starta i Rindal under frikommuneforsøket sist på 1980-tallet. Under årsmøtet i INO drog ho historia til opplæringskontoret fram til i dag. Helene hadde tre hovedoverskrifter: Tidspunktet var gunstig. Bedriftenes rolle - det viktigste. Drifta. Fra Rindal opplæringskontor til Indre Nordmøre opplæringskontor - en 20 år gammel suksesshistorie, kalla ho det.
Mellom 40 og 60 lærlinger
25. juni 1991 ble Rindal opplæringskontor stifta og de første kontraktbedriftene var Rindalshytter, Alf Kvam, T-komponent og Rindal kommune. Helene Marie Nergård var den første styrelederen. 1. mars 2004 ble det Indre Nordmøre opplæringskontor omfattende Surnadal, Halsa og Rindal, og med Per Kristian Øwre som styreleder. I 2004 var det 29 lærebedrifter og 41 lærlinger, og heile tida har det vært mellom 40 og 60 lærlinger hvert eneste år.
Ikke uten Gøril Bakken
- Denne suksesshistoria har mye med Gøril Bakken (til venstre) å gjøre, sa Nergård. I juni 1991 starta ho i halv stilling som sekretær, seinere daglig leder. Nå er stillinga heil, og Gøril fikk sin fortjente ros fra mange talere under jubileet (sjå bildene nedenfor).
- Du gir deg aldri, du Gøril, sa ordfører Mons Otnes og kalla ho en omsorgsarbeider!

Helene Marie Nergård avslutta med å opplyse om at medlemskontingenten har vært uforandra i 20 år - 1000 kroner. Budsjettet første året var 200 000 koner. I dag er det på 2,6 millioner.
Kjell Larsen (til høyre) fra Pipelife avslutta ettermiddagen med utfordringene små lokalsamfunn har for å få tak i kvalifisert arbeidskraft. - Det er hovedutfordringa til Pipelife, sa han.

.png)










