fasadeanno1897

Eies av Britannia ans - dødsboet etter Jon Einar Botten

Britannia i Trondheim til salgs

En av de flotteste bygningene i Trondheim er til salgs. Det arbeides med å finne nye eiere til Britannia hotell. Bygningen eies av selskapet Britannia ans, som igjen eies av dødsboet etter den tidligere Britannia-eieren Jon Einar Botten fra Surnadal. Driftsselskapet, Britannia Hotell AS, eies av arvingene etter Botten og det er ikke snakk om endringer i hotelldrifta. Her ser du fasaden anno 1897.

Det er Adresseavisen som melder dette i lørdagsavisa 9. april.

Det staselige hotellbygget i Dronningens gate 5 er bygget i 1870, med fasade fra 1897 (til høyre). Nå er hotellet til salgs, skriver Adressa.

Du finner alt om Britannia hotell her. Bygningene eies av Britannia ans, som igjen eies av dødsboet etter den tidligere Britannia-eieren Jon Einar Botten. Det er samme eiere som Vårsøg hotell. 

Daglig leder og styreleder i Britannia ans er den Oslo-baserte advokaten Leif Arne Storvik. Etter det Adresseavisen kjenner til er det lagt fam et salgsprospekt for mulige interessenter. Men Storvik ønske ikke å kommentere saken. Det er den norske avdelinga av det svenske finanskonsernet SEB som handterer salgsprosessen og Odd Reitan blir nemnt som en opplagt kandidat til å kjøpe. Han er den største eiendomsbesitteren i midtbyen av Trondheim. Reitan-eide E. C. Dahls Eiendom har også kontorer vegg i vegg med hotellet.

Det var Jon Einar Botten fra Surnadal, sammen med Setsaas-gruppen i Trondheim, som kjøpte heim gamle erverdige Britannia i 1989. På 90-tallet og fram til han døde i 2000 var Botten hovedeier av hotellet. Mens eiendomsselskapet nå eies av dødsboet, eies selskapet som driver hotellet, Britannia Hotell AS, av Bottens arvinger. De skal fortsette å drive hotellet. Driftsselskapet hadde i 2009 en omsetning på 134 millioner kroner, og et resultat før skatt på 19,7 millioner. Det gikk imidlertid dårlig med eiendomsselskapet. Britannia ans hadde i 2009 en inntekt på 22,3 millioner kroner og et underskudd på 4,6 millioner.

Hotellsjef og leder av driftsselskapet forteller til Adresseavisen at Britannia hotell nylig har knyttet seg til organsasjonen De historiske hoteller og spisesteder, og at driftsselskapet ikke har planer om andre endringer.

Under hagen bak hotellet: