
Sterkt merkenamn for Norsk Kvalitetsmat
Dagens Fangst - tvers gjennom ekte
I går hentet han tre bronsemedaljer under smaksmessa på Lillestrøm. I dag lanserte Ivar Næss og Norsk Kvalitetsmat sitt nye sterke merkenamn og ny heimeside - et merkenamn de sjøl kan markedsføre og har råderett over. - Slagordet er tvers gjennom ekte og Dagens Fangst signaliserer ferske varer og et godt varp, sa Ivar. Sjå de nye hemesidene her.

Altfor lite til markedsføring innenlands
- Fisk er den nye oljen, sa Ivar Næss innledningsvis, da både ordfører John Ole Aspli, Rindal Sparebank ved Magne Bjørnstad og Trollheimen NæringsSørvis ved Håkon Fredriksen og Toril Kyllo var invitert til ei samling med pressa i de gamle meierilokalene i Rindal, der Norsk Kvalitetsmat har hatt tilhold siden 2003.
Til høyre Rolf og Ivar Næss foran plakatene med Dagens Fangst - der vi kjenner igjen bare lokale modeller.
- Vi bruker altfor lite penger på markedsføring av fisk innenlands, og vi foredler altfor lite sluttprodukt av fisk, sa Ivar og la til at i Spania er det 5000 arbeidsplasser knytta til norsk laks. Ordføreren tykte det var positivt med meir fokus på fisk og var enig i at det må gjøres meir for å foredle råstoffet her heime.
Dagens Fangst - sterkt merkenamn - to symbol
- Nå skal Norsk Kvalitetsmat fases bort og bli erstatta litt av Dagens Fangst. Det blir vårt nye merkenamn, mens Norsk Kvalitetsmat AS fremdeles blir det juridiske namnet på bedifta. Men vi ønska oss et eget merkenamn som vi kan selge våre produkter under og som vi har råderetten over, fortalte daglig leder Ivar Næss. Før har de solgt under Norsk Kvalitetsmat som sitt merkenamn, i tillegg til produksjonen for både Rema og Coop. - Nå blir vårt merkenamn Dagens Fangst med slagordet tvers gjennom ekte, sa Ivar og fortalte om prosessen fram mot dette, via tre byrå i Oslo. - Før vi endte opp lokalt hos Amfi Keativ. Det er jeg svært glad for, sa han.
Til venstre Ivar Næss med plaketter og medaljer fra smaksmessa på Lillestrøm.

Dagens Fangst signaliserer to symbol - ferske varer og et godt varp ved kjøp. - Utfodringa nå blir å signalisere dette ut mot kunden, sa Ivar Næss og fikk følge av Hilde Moe - daglig leder ved Amfi Kreativ: - Sammen med den nye heimesida, ligger det godt an for suksess, sa ho. Sjå den nye sida her. Ivar Næss kunne fortelle at de hadde fått svært mye skryt og gode tilbakemeldinger på Dagens Fangst.
Jobben starter nå og tre bronse
- Men det er nå jobben starter. Vi har hatt kundene med på laget og vi har bruka mye tid på dette. Blant anna har vi gått bort i fra den blå fiskematfargen og pøver heller noe nytt for å skille oss ut. Det er en tøff veg og ei krevende øving, særlig overfor de store kjedene. Der må du ha noe nytt å by på. Du kan ikke komme med alt det de andre har, sa han.
Ivar Næss var svært glad for de tre bronsemedaljene han henta på smaksmessa i går. Det kan du lese meir om på Trollheimsporten her. To av bronsemedaljene kom for fiskekarbonadene produsert for Rema og Coop. - Vi var desidert best blant de som leverer over heile landet, sa han. Videre ble det en bronsemedalje for et nytt produkt - ei lunsjkake blanda med grønnsaker. - Om den ble det sagt at den har et svært stort potensiale ute i markedet, sa Ivar. Premiene føyer seg inn i rekka av medaljer opp gjennom åra: gull i 2001, bronse i 2002, 2 gull og 1 sølv i 2004, 2 gull og 1 bronse i 2006, 1 gull i 2008 og altså 3 bronse i 2011.
Til høyre ordfører John Ole Aspli, Magne Bjønstad (Rindal Sparebank) og Håkon Fredriksen (Trollheimen Næringssørvis).

- Dette er vi alvorlig godt fornøyd med. Av de større fabrikkene er vi klart best. Det ble ikke delt ut sølvmedaljer og vinnerne var små lokale produsenter, fortalte han.
Et eventyr
Norsk Kvalitetsmat opplevde et eventyr i fjor med en omsettingsøkning på 50 prosent. Det er den bedrifta i bransjen som har mest vind i segla for tida. I fjor ble det omsatt for 20 milioner kroner. Målet i år er mellom 25 og 30 millioner. Da Norsk Kvalitetsmat kom til Rindal og de gamle meierilokalene i 2003 var omsettinga 5 millioner kroner. Siden den tid har det altså vært ei firedobling. I dag er det mellom 10 og 12 ansatte når en tar med reinhald og ekstrahjelp på kveld. Ivar Næss kunne fortelle at en i dag har like mange ansatte som i 2006, da det ble omsatt for 8 millioner kroner. Det viser at mye har skjedd.
- Og så glømmer vi ikke de som var med oss fra starten og tok inn varene våre. Trond Lykke var den første. Han skal vi ikke miste, fortalte han og understreka at det har vært investert mellom 2 og 3 millioner kroner hvert eneste år i nye maskiner og oppgraderinger. 8. april kommer nok ei ny maskin inn - en ettervarmer, som vil være med å effektivisere produksjonen ytterligere.
Næringsmiddel i snart 60 år
Rolf Næss har vært slakter siden 1953 og har vært i næringsmiddelbransjen siden - i 2013 blir det 60 år. I 1989 starta han for seg sjøl med kjøtt i Surnadal sammen med sønnen Ivar. I 1997 gikk de over til fisk og i 2003 flytta de til Rindal. Nå vurderes det å innføre skiftarbeid for å utnytte kapasiteten enda bedre.
- Men det viktigste er og vil alltid bli kvaliteten, understreker han og drømmer kanskje om en mulighet for å bli dobbelt så stor som i dag. Det betyr fleire arbeidsplasser og meir positivt omdømme for Rindal, med produksjon av fisk i den eneste innlandskommunen i Møre og Romsdal, som svært mange gjør et poeng av.
Kvalitet og dyktig stab
Ivar innømmer at det er utfordringer med å skaffe arbeidskraft. - I vårt distrikt, Surnadal og Rindal, er det plastikkrør og furumøbler, som gjelder. - Men vi har greidd det godt, blant anna med tre arbeidere fra Slovakia og Latvia. Da blir det litt språkutfordringer, sier han og skryter av heile staben som er utrolig fleksibel og dyktig. - Ute hos kunden får jeg mye skryt av at det er lite tull med våre produkter. Det skal en dyktig stab ha det meste av æren for, sier han.
Nå starter jobben med å markedsføre Dagens Fangst og da vil Ivar bli å finne ute i butikkene hos kunden, der alle interesserte får smake på produktene.
Gamle lokaler i ny ham
Ordfører John Ole Aspli syntes det både var interessant og vikktig. - Dette er et bevis på at noe skjer, sa han og meinte Norsk Kvalitetsmat allerede hadde fått til mye. Han syntes også det var godt å sjå en fiskeprodusent og næringsmiddelindustri gjøre seg nytte av de gamle meierilokalene. - Det er også godt å høre at overskudd og ressurser blir pløyd tilbake til bedrifta. Norsk Kvalitetsmat representerer kommunen på en fin måte, noe vi er stolte av, sa han og la til at bedrifta ligner litt på kommunen med å kle seg opp på egen måte med Dagens Fangst. Det er sprekt og gir grunnlag for optimisme, sa han.
- Bedrifta er med og viser at vi har et mangfold og en variasjon som er ganske stor i Rindal. Det gir et bredt spekter av ressurser innen både kompetanse og personer. Samtiidig gir det smitteeffekt. Det viser at det nytter og det er gøttj å sjå ei slik utvikling, sa ordfører John Ole Aspli og syntes Dagens Fangst var smakfull.
Norsk Kvalitetsmat er medlem av Trollheimsporten - bli medlem: klikk her! Alle medlemmer her! Sjekk den nye heimesida her og Dagens Fangst!
Fleire bilder under - klikk på dem og sjå dem større og i serie:

.png)






