Endelig mandag igjen

Endelig er det mandag igjen og ei ny uke starter med alle muligheter åpne. I dag 16. mars er det Gudmunddagen, til minne om den islandske biskop Gudmund. Derfor har Gudmund og Gudny namnedag i dag.

Både Gudmund og Gudny er norrøne namn. Gudmund = norrønt Guð (Gud) + mundr (beskyttelse). Gudny = Guð + nýr (ny).
 
Gudmunddagen 16. mars er til minne om den islandske biskopen Gudmund, med tilnamnet "den gode", og var biskop i Holar på Island fra år 1201 til han døde 16. mars 1237.
Monument av Gudmund Arason ved Hólar.

Den hellige Gudmund Arason (is: Guðmundur) ble født i 1161 i Grjótá i Hörgárdalur på Island. Han var født utenfor ekteskap, men av meget god slekt. Han var ifølge Snorre sønn av Are Thorgeirson. Faren falt i kamp for den kjente norske jarlen Erling Skakke som sloss mot «Hettesveinene» under Olav Ugjæva på Sørum i Romerike. Det var i 1167 da Gudmund bare var seks år gammel. Gudmund vokste opp uten far og ble forsørget av sin onkel. Du kan lese alt om han her.
 
Dette er en merkedag for høsten. Snør det i dag blir det en god kornhøst. Da skal Gudmund legge "rågen" på kornkarene. Men holdt snøværet seg til dagen etter (Gjertruddagen - 17. mars), vil Gjertrud sope "rågen" av kornkarene. Da ville det med andre ord bli uår. Meir om Gjertruddagen i morgen 17. mars.
 
Været i Rindal kan du sjekke her. Snø ser det ikke ut til å bli. Det er spådd mildvær med regn og regnbyger.
 
Noen kjente personer med fødselsdag 16. mars er Caroline Herschel (1750), Gösta Mittag-Leffler (1846), Maksim Gorkij (1868), Jørgen Nash (1920), Bernardo Bertolucci (1940), William Nygaard (1943), Sigmund Groven (1946), Oddvar Brå (1951), Alice Hoffman (1952) og Jens Stoltenberg (1959).
 
Statsminister Jens Stoltenberg (til høyre) er i dag 50 år, mens Oddvar Brå (til venstre) i en innspurt i Trollheimsløpet på 1970-tallet sammen med Ingvar Romundstad, er 58 år i dag. Trollheimsporten gratulerer.
 
Noen historiske begivenheter som har foregått 16. mars: 1792: Gustav 3 av Sverige blir skutt av Jacob Johan Anckerström på et maskeradeball. 1912: Stabæk Idrettsforening blir stiftet. 1926: Første oppskytning med en rakettmotor drevet med flytende drivstoff. 1962: Den sovjetiske satellitten Kosmos 1 blir skutt opp. 1966: Første rendezvous der to romfartøyer blir koblet sammen i rommet. 1968: Amerikanske soldater massakrerer sivile vietnamesere i landsbyen My Lai. 1978: Den italienske politikeren Aldo Moro blir bortført av venstregruppen De røde brigader. Se Italia – Historie.
 
Da står det bare igjen å ønske alle en riktig god dag med et lite visdomsord å ta med seg på vegen, denne gangen fra Bjørnstjerne Bjørnson:
Oppdragelse er et talent som meget få har.