Rindal skole 1955-56

Etterlyser gamle strikkeplagg

Rindal bygdemuseum etterlyser gamle strikkeplagg og strikkemønstre til ei utstilling i sommer. Når vi ser på gamle skolebilder fra 50- og 60-tallet, ser vi at elevene bruker heimestrikka gensere og trøyer med ulike, fine møstre. Finnes noen av disse gamle plagga og mønstrene enda?


Strikka gensere, trøyer og strømper.

Museet ønsker ved hjelp av gamle bilder og plagg å fokusere på hvordan folk var kledd  på skole og i fritid under og etter krigen. Ser vi på gamle skibilder fra for eksempel 40-årene, har folk gjerne både strikka gensere og heimestrikka strømper med fine mønstre; "rosåthøssu". Det er disse vi gjerne vil låne. Om de er gamle, bøtt, tøva og slitt, har det ingen ting å si.

Fine, heimestrikka trøyer og gensere ser vi på alle skolebilder fra 50- og 60-årene, som på bildet under fra Rindal skole 1955-56.

Noen av disse plaggene håper vi er tatt vare på. Museet er også interessert i mønstrene til disse. Vi oppfordrer alle som tror de kan ha noe gjømt på loft eller i kjeller om å undersøke.

Kontakt museumsstyrer Kari-Elin Bolme Løfaldli tlf 95749486 eller Rindal frivilligsentral 46474805

Før museet åpner, kan ting leveres på Rindal frivilligsentral.