
Har tatt seg nytt far og vaska vekk vegen og mye landbruksjord
Fleire 100 meter propp stenger Surna
Over ser du Surna i nytt far på grensa mellom Surnadal og Rindal.
Tross dette var NVE (Norges vassdrags- og energidirektorat) ikke interessert i å dokumentere skadene i dag. Det var det fleire som reagerte kraftig på.
Vurdere å sette på maskin
Miljøkonsulent Bodil Gjeldnes i Surnadal kommune (til høyre) dokumenterte imidlertid skadene og vurderte situasjonen for Surnadal sin del. - Vi må diskutere om vi skal sette på maskin nedafrå for å åpne opp proppen, sa ho. Men slik det er nå er det lite trykk fra vatnet ovafrå, ettersom elva har tatt seg nytt far over ei lang strekning langs åker og eng. Elva hadde sunket litt siden i går, men det er meldt mye regn og seinere kaldere vær. Ingen ting av det vil bedre situasjonen.
- Elva må roe seg!
- Det er vanskelig å få gjort noe med dette før elva har roet seg litt. Vi er i kontakt med NVE og de kommer med anbefalinger om hva som skal gjøres. Siste beskjed fra dem er at det ikke er aktuelt å gjøre noe mens elva er så stor, sier Nils Ole Evjen i Rindal kommune til avisa Sør-Trøndelag i dag. De følger utviklinga kontinuerlig.
Trollheimsporten var nedover langs elva også i dag - sjå våre bilder og videosnutt. I går hadde Trollheimsporten denne bildereportasjen med videoer!