God morgen 1. mars
Det er første søndag i faste og Bosnia-Hercegovina har sin uavhengighetsdag 1. mars for frigjøringen fra Jugoslavia 1992. Audny og Audun har namnedag i dag.
Begge er norrøne namn. Audun = norrønt auðr (rikdom, lykke) + vinr (venn). Audny = auðr + nýr (ny).
Mars blir også kalt Torsmåned. I de gamle norske kalenderne fikk måneden namnet etter guden Tor. Nå ville folk sjå de første vårtegn. Derfor vart måneden også kalla vårmåneden. Gjø -fram til 13. mars, og Kvina - fra 14. mars til 12. april var namnet på måneden i vikingtida. Gebursdagsblomsten for mars er påskelilje. Lykkesteinen er blodstein, som står for mot.
Hører en torden i mars, kan en vente snø i mai.
Om mye tåke det i Torsmåned blir
inn i et tåkeår vi oss begir.
Så mye dogg det i Torsmåned faller,
så mye rimfrost etter påske det kaller
og så mye tåke til høsten vi får,
Torsmåned dette for årsvæåret rår.
1. mars blir også kaldt Skjeggdagen. Primstavmerket er et hode med hår og skjegg.

Katolsk er dagen til minne om den hellige Albinus av Angers (~469-550) - skytshelgen for syke barn; mot blindhet og kikhoste; mot sjørøverangrep. Han kan du lese alt om her.
Det var en strålende dag i Rindal i går, kanskje med noe kald vind og det skya på til kvelden. Om været varer sjekker du her.
Et godt ord må med på vegen også i dag, denne gangen fra Talleyrand Périgord:
Snakk aldri nedsettende om deg selv. Det fikser vennene dine.

.png)

