
Verdens aktivitetsdag markeres i Surnadal
Inviterer til tur i Svinvika
Inviterer til tur i Svinvika i forbindelse med Verdens aktivitetsdag: Fra venstre Bodil Gjeldnes, Norsk Vandrefestival, Marit Foss og Liv Botten, Surnadal demensforening og helselag, og Lisbet Ranes, Vidar Sogge og Martinus Torvik fra Stravganggruppa i Surnadal pensjonistlag. Foto: Norunn Holten
Aktivitetsdagen i Svinvika er resultat av et samarbeid mellom Stavganggruppa i Surnadal pensjonistlag, Surnadal demensforening og helselag og Norsk vandrefestival. Martinus Torvik i Stavganggruppa forteller at det var Norsk pensjonistforbund sentralt og på fylkesplan som oppfordra lokallaga om å markere Verdens aktivitetsdag. «Mottoet for dagen er at alle skal ut på tur, uansett alder og form. Alle har en rolle og alle skal med!» sier Torvik. For at flest mulig skal kunne delta, er det lagt opp til hele tre ulike turalternativer. Det ene er «nygammelvegen» nede ved sjøen, det andre er gammelvegen ovenfor Svinvika og det tredje er vandring i selve arboretet.
Stavganggruppa i pensjonistlaget er ei stor og aktiv gruppe som har gjort seg vel bemerket i lokalmiljøet gjennom sine mange utmarsjer. Torvik forteller at de starta høsten 2008, og at de årlig gjennomfører ca. 20 marsjer. De fleste grendelag i kommunen er besøkt, i tillegg til noen turer også til nabokommunene Halsa og Rindal. Mellom anna har det vært turer til Igltjønna og Valsøyfjord. Det er stor aldersspredning på deltakerne i stavganggruppa, fra rundt 70 til over 90. Den eldste vandreren er hele 92 år! Martinus Torvik forteller at stavganggruppa har kjøpt inn 50-60 par med gåstaver som de låner ut til turgåerne. «Den 10. mai møtes vi for å markere Verdens aktivitetsdag, og vi vil oppfordre medlemmene våre til å delta. Det er viktig med aktivitet!» konkluderer Torvik.
Liv Botten i Surnadal demensforening og helselag slutter seg til oppfordringen fra Pensjonistlaget. Hun forteller også at Monna Tandberg vil komme til Svinvika for å bidra med et lite underholdningsinnslag. Dette vil skje etter stavgangen som starter kl. 13.00. Liv Botten representerer som Torvik ei forening som er kjent for et høyt aktivitetsnivå og gode arrangementer. Ofte har det vært fokus på demens, og hun ser derfor Verdens aktivitetsdag som en fin anledning til å fokusere på «helsebiten» til foreninga.
Vanligvis er det nistepakke med på turene til Stavganggruppa, men på aktivitetsdagen vil det bli servert bakels og graut til turgåerne. Det er medlemmene som bidrar med bakels og smørgraut, mens det er Viastua som leverer mølsgrauten. Kan det love bedre?
Bodil Gjeldnes fra styret i Norsk vandrefestival forteller at stavganggruppa skal ha et arrangement under årets vandrefestival som går fra 3.- 5. august. Når Vandrefestivalen har engasjert seg i aktivitetsdagen i Svinvika, innebærer det en tjuvstart på samarbeidet med pensjonistlaget. Arrangementet i Svinvika passer jo også godt i forhold til de tre grunnpilarene til Vandrefestivalen. De er natur, kultur og folkehelse, forteller Gjeldnes.