
www.elisebear.blogg.no
Jeg har ankommet USA!
God dag, kjære lesere av Trollheimsporten! Jeg har endelig ankommet USA, eller rettere sagt New York! Det er godt og varmt her, og jeg har det kjempefint foreløbig! Dere kan lese det forrige innlegget jeg skrev om forberedelsene og tankene mine angående dette på Trollheimsportensiden min her! Og bloggen min finner dere her!
I går når jeg kom fram til hotellet jeg skal bo på i fire dager her i USA(før jeg reiser til vertsfamilien) var jeg så og si sånn passe ferdig. Jeg var trøtt, sliten og litt smådårlig. Det var en lang dag med mye tenking, gåing, snakking, leing, innsjekking, bagasjekontrolldritt, laaange køer som aldri bevegde på seg og flyturer da, selvfølgelig.
Jeg stod opp klokken 5 på morgenen dagen jeg skulle reise, og etter en litt tung avskjed med familie og kjæresten dro jeg og mamma til Værnes klokken halv 6. På Vænes møtte jeg ei som heter Ida, som også er utvekslingsstudent - det ble spist frokost og sagt ha det før jeg satte meg inn i første fly til det lille eventyret jeg har begitt meg ut på. Uææ!
Etter en tre kvarters flyvetur(??) var jeg på Gardermoen. Jeg og Ida gjorde det vi ikke skulle - vi gikk ut til innsjekkingsområdet i stedet for å gå direkte til gaten. Vi ble dermed ropt opp tre ganger i høytaleranlegget før vi fikk oss til gate 53! (ps: Vi var på vei dit hele tiden, det gikk bare litt seint). Men det hele gikk bra - vi kom i goood tid til gaten. Der møtte vi resten av de spente Explorius-studentene også, og jeg fikk kjapt flere bekjentskaper.
Flyturen til Newark gikk i det store og hele helt greit. Litt lang, litt kjedelig og litt gørr, men ellers grei. Jeg ble plassert ved siden av en ung herremann med navnet Magnus eller noe. Jeg har egentlig ikke så mye å fortelle fra denne turen foruten at vertinnene var kjempesnille. Etter endt flytur gikk vi ut til passkontrollen. Det ble brukt laaang tid på Newark. Det var kjempelang kø, og det var ikke bare bare å sjekke passene, visa +++. Men det gikk i grunn fint det også. Da alle omsider fikk seg i gjennom passkontrollen tok vi flytoget til P4 hvor det skulle stå ei dame og vente på oss. Videre ble vi sendt til en buss som skulle få oss til hotellet. Og tro det eller ei, det var selvfølgelig litt tull med hotellrommene da vi omsider kom dit. Men jeg var så heldig at rommet "mitt" var klart sånn omtrent med en gang. Jeg bor forresten sammen med ei knall jente som heter Tina. Jeg kjenner henne litt fra før siden vi hadde ambassadetime samtidig!
Etter at vi hadde fått slått oss litt til ro på hotellet pakket jeg ut litt og snakket med kjente og kjære hjemme. Deretter dro jeg og Tina ned i hotellets restaurant og spiste oss gode og mette sammen med resten av nordmennene, finnene, svenskene og danskene som reiser med Explorius! Etter det ble det natta for min del.
Akkurat nå ligger jeg som et slakt i den store, gode hotellsenga mi på Wyndham Garden Hotel, som forøvrig er et overraskende fint hotell! Klokken er en omtrent 6 på morgenen her i New York, og jeg var ferdig uthvilt klokken 4 - noe som er litt dumt med tanke på at jeg kommer til å få en veldigveeeeldig lang dag i storbyen i dag. Men så er det jo litt fint å stå opp eller være våken såpass tidlig og da, for jeg fikk snakket litt med noen venninner og kjæresten på Facebook!
Dagen min ser forresten slik ut:
07:00 Frokost på hotellet.
07:45 Møte i lobbyen for å rekke bussen som går klokken 08:00.
09:00 Gruppa skal møte en Guide på Eight Avenue. Vi skal på tur til Manhatten hvor Lincoln Center, gåing i Central Park, Harlem, Fifth Avenue, Rockfeller Center, St. Patrick's Cathedral, Times Square, Greenwich Village, Soho, Little Italy og Chinatown mest sannsynlig er inkludert! 13:00 Turen ender på Grand Central Terminal hvor vi skal spise lunsj, og da stikker guiden vår. Etter lunsjen er det tid for shopping og gåing for oss selv i grupper!
Følg med videre gjennom utvekslingsåret mitt på bloggen min som du finner her!