
Operasjon Dagsverk i Surnadal
Jobbet for fattige barn i Brasil

Operasjon dagsverk arrangeres hvert år, og mange ungdomsskoler og videregående skoler deltar på dette. På denne dagen skal ungdommer ut i arbeidslivet for å tjene penger som går til Operasjon Dagsverk. I år skal pengene som blir samlet inn, brukes til å hjelpe ungdom i slumstrøk i seks brasilianske storbyer.
Sindre Aune Reiten (t.v. på bilde nr. 1) og Erlend Mogstad Hoel har i dag jobbet på Coop Mega.
- Hvilke forventninger har dere til Operasjon Dagsverk-dagen?
- Det var et godt spørsmål, svarer Erlend. For begge var det første gang de hadde deltatt på på O.D.-dagen. De hadde ikke fått så mye informasjon om hva de skulle jobbe med, men begge er veldig glade for at de får mulighet til å støtte denne saken.
- Er det bedre å være ute i arbeidslivet enn å være på skolen?

- Ja, svarer de i kor, og synes det er bedre å jobbe mer i praksis enn å sitte på skolen og kjede seg.
- Det er gøy å prøve noe nytt, sier Sindre.
Anna Vattøy ved Coop, som hadde sagt ja til at Sindre og Erlend skulle få jobbe hos dem, var veldig positiv og glad for at de ville jobbe der.
- Hvorfor sa du ja til at de skulle få jobbe hos dere?
- Det støtter en kjempegod sak.
Hun synes det er bra at ungdommene tar ansvar og at de er villige til å gjøre en innsats for denne dagen. Anna forteller at de har alltid brukt å ta inn elever på denne dagen, og sier at ungdommene er flinke og ikke minst positive.
- De har alle gjort en stor innsats, sier hun.

På bokbutikken Notabene jobbet Steffen Rambø Heggem (bilde nr. 2). Han hadde fått i oppgave å vaske hyller og gulv. Tove Sundli som jobber der, sier at det ikke er så mye å gjøre på butikken på denne tiden, det blir mest vasking. Uansett setter hun stor pris på arbeidet som blir gjort. Hun sa ja til at Steffen kunne få jobbe på Notabene fordi hun enkelt og greit ville støtte Operasjon Dagsverk.
Steffen synes det var veldig greit å få jobbe litt i stedet for bare å lese teori.
- Jeg får prøve ut nye ting, sier Steffen som senere har planer om å bli energimontør.
På Europris har Jorunn Engdal Storholt (bilde nr. 3) jobbet i dag. Hun har vært med på Operasjon Dagsverk før, og synes det å være ute i arbeidslivet går greit.

Hun sier det at det er bra med et slikt arrangement, slik at vi får mulighet til å hjelpe folk som virkelig trenger det. Jorunn innrømmer at hun fort kan bli skolelei, og at hun føler seg mer voksen når hun er ute i arbeidslivet.
Roger Schei Bergheim (bilde nr. 4) jobbet på Intersport. Han synes det et gøy å jobbe litt i stedet for å være på skolen, og er glad for at han også får være med å støtte denne saken.
Synne Dalsegg Johnsen (bilde nr. 5) har i dag jobbet på Rema 1000.
- Hva synes du om O.D-dagen?
- Den er veldig bra, det er et bra tiltak for å hjelpe Brasil.
Hun mener at det er veldig bra det blir arrangert en dag som dette, slik at folk får prøve seg ute i arbeidslivet, samtidig som pengene går til en god sak.

Synne har i ett og et halvt år vært ekstrahjelp på Rema 1000. Hun stortrives med jobben, og synes det er kjekt med litt ekstra penger i lommeboken.
- Er det morsommere å være ute i arbeidslivet enn å være på skolen?
- Ja, egentlig, svarer hun med en liten usikkerhet. Hun sier at det å jobbe kan være mer slitsomt enn skolen, der du sitter og hører på hva læreren har å si.
- Samtidig er det morsommere å jobbe enn å sitte i en kjedelig skoletime, sier hun.
Tekst/foto: Iselin Faksnes (bilde nr. 6)


.png)

