Legekontoret i rute

Det var rolig på venterommet til legekontoret ved 15.30 tiden i dag da Trollheimsporten var innom. Selv om pågangen ikke var så stor i dag som den var på tirsdag, så ble det mer og mer folk utover dagen, og i 18.30 tida i kveld sa de seg ferdige i denne omgang. Helen Nergård Tørset melder at de nå har gitt minst 150 rindalinger vaksinen mot svineinfluensa.

Vaksinasjonen for de av befolkningen som er i risikogruppene har gått rolig for seg i Rindal. Pasientene kommer inn, fyller ut skjema, får en kølapp og venter deretter på sin tur. Selve vaksinasjonen går fort unna, og skal vi tro de som har tatt den, så er den ikke noe spesielt vond heller. Tannlege Kristine Ree stod for tur når vi var innom. -Men du var jo kjempeflink til dette, Marit. Jeg kjente jo ingenting, skrøyt hun av surndalingen. Selv den utsendte journalisten fra Trollheimsporten fikk litt mindre sprøyteskrekk etter å vært vitne til den raske og smertefrie vaksinasjonen.
 
Marit Aune Dønnem setter sprøyte på tannlege Kristine Ree.
 
Helen Nergård Tørset informerer om at de som tilhører risikogrupper og som er over 64 år, kan få komme til Rindal legekontor førstkommende tirsdag for å ta vaksinen. Dette kommer det nærmere informasjon om både på kommunens nettsider og Trollheimsporten. Spørsmålet om når de som ikke tilhører risikogruppene kan få ta vaksinen er fortsatt usikkert. - Vi har et håp om at alle som ønsker å ta vaksinen i kommunen skal få det før jul i alle fall, sier Nergård Tørset.
 
Det går greit for seg på legekontoret selv om det er mye hysteri rundt om i landet. De ansatte har kommet i en fin rutine og har full kontroll over pasientene sine.
 
Alle som har tatt vaksinen må sitte på venterommet i 20 minutter etterpå. Det er for å sjekke at alt går greit for seg, og at ingen får alvorlige bivirkninger. Nergård Tørset forteller at de ikke har mottatt noen melding om bivirkninger annet enn de som anses som å være lette og ufarlige. Hun oppfordrer samtidig alle som har spørsmål angående viruset og vaksinasjonen om å besøke nettstedet pandemi.no som er myndighetens nettsted for pandemisk influensa. Der finner dere alt dere lurer på, og siden oppdateres jevnlig.