Uadressert

Nei takk!

Rindal kommune har nylig vedtatt ny Energi- og klimaplan. Et av tiltaka i denne er at kommunen skal stimulere flere innbyggere til å si nei takk til uadressert reklame, ved å sende ut ”nei takk”- klistremerker sammen med en kort veiledning. Les nedafor hvordan dette nå blir satt ut i livet:

Uadressert reklame - nei takk!

Rindal kommune oppfordrer nå husstander til å si nei takk til uadressert reklame.
Kommunestyret vedtok i sitt siste møte ny Energi- og klimaplan med en rekke offensive tiltak for et bedre miljø. Tiltak nr 7.2 lyder slik: ”Kommunen skal stimulere flere innbyggere til å si nei takk til uadressert reklame, ved å sende ut ”nei takk” klistremerker sammen med en kort veiledning”. Vi har for en stund siden skaffet oss slike klistremerker og informasjonsfolder, og vil nå oppfordre flest mulig til å ta dette i bruk. Vi sender ikke ut til alle husstander, men har valgt å legge disse informasjonsfolderne med klistremerker for gratis utdeling på disse sentrale møteplassene rundt i bygda: Coop Marked Nybø, Coop Prix Rindal, Bunnpris – Sunna Solpris, RBL, Biblioteket (Rindalshuset), Legekontoret, Tannlegekontoret, Ekspedisjonen på kommunehuset. Om det skulle mangle slike informasjonsfoldere, er det bare å kontakte kommunen.

I dag får norske husholdninger automatisk i sine postkasser ca 50 kg uadressert reklame hvert år - med mindre man reserverer seg. Det betyr at det til sammen i Rindal genereres vel 40 tonn uadressert reklame hvert år. Fra Rindal kommune mener vi at det å reservere seg mot slik reklame er ett av flere gode miljø- og klimatiltak. Se gjerne mer informasjon på departementets –  www.regjeringen.no/nb/dep/bld/tema/forbrukeromradet/reklame_og_markedsforing og kommunens nettsider – www.rindal.kommune.no.

Miljøhilsen
John Ole Aspli
ordfører