
Noen tanker og meninger om idrettslagene
Noen tanker og meninger om idrettslagene, og da mener jeg idrettslagene, først og fremst i Rindal.
Når de litt yngre les innlegget mitt vil de nok si at ”du er for gammel, du følger ikke med utviklinga”. Men som 55-åring er jeg ikke gammel i forhold til for eksempel Rindøl, som er over 100 år.
Utviklingen går sin gang, det vil den bestandig. Men fordelen når det gjelder lagene i Rindal, er at her kan vi bestemme selv. Jeg ser at slik som utvikliklinga har blitt, med store og små grupperinger rundt omkring i bygda, f.eks i form av velforeninger, er drift av tradisjonelle idrettslag vanskelig.
Mange satser tid og krefter rundt omkring for å utvikle nærmiljøtiltak, men når det gjelder idrettslagene, så skal det sentraliseres. Litt motsatt vei kan man si. Vil presisere at jeg uttaler meg som privatperson, ettersom jeg sitter som nestformann i IL Rindøl.
Jeg ser utviklinga, har sett den en stund, at det med tilhørighet blir et mer og mer utvisket uttrykk. Et idrettslag er nettopp tufta på dugnad og dermed tilhørighet. Men det er medlemmene, og da kanskje helst de yngre, som har barn som bruker annleggene som må bestemme.
Hvorfor kjempe for å beholde dagens modell, når en ser at brukerne blir mindre og mindre. Det virker som dagens idrettslag ikke klarer å fange opp medlemmenes og befolkningens behov for aktivitet. Rindal fotball har etter min mening fungert utmerket, men har Rindal fotball vært berre positivt for de tradisjonelle laga?.
Nei, vil jeg faktisk si, men jeg var selv med på å velsigne den prossessen. Det største problemet blir at desto flere lag, desto mere belastning blir det på de få som er ivrige nok.
Nå som Rindal Fotball blir et selvstendig lag med medlemskontigent, samt må sørge for sponsorer i samme marked som Rindøl og R/T, sier det seg selv at oss er på feil spor.
Mener forøvrig at midlene oss kjempe om forsvinner over alt i bygda.
• En haug av velforeninger.
• Rindal annleggsdrift- forøvrig eid av idrettslaga.(Etter mitt syn et alt for uoversiktlig forum)
• Turstigruppa (Et styre med 4 personer,to fra hvert av laga) som ihvertfall i Rindøls tilfelle ikke representerer styret. Ps.Turstigruppa gjør forøvrig en fantastisk jobb.
Det jeg prøver å si, er at hovedstyrene i idrettslagene nærmest har blitt et et papirstyre, uten særlig stor innvirkning på utviklingen.
Så skulle Rindal få et lag, bør alt ligge til laget, all aktivitet bør være undergrupper som er representert i styret, der viktige ting og fordeling av midler behandles og bestemmes i hovedstyret sammen med den aktuelle gruppen. Særgrupper er viktige, likeså ildsjelene, men for å ha den fulle oversikt over pengeflyt å hva som skjer, må et hovedstyre, sammen med undergruppene være en selvfølge til å styre utviklinga.
Synes forøvrig også at Rindal annleggsdrift er unødvendig som en sjølstendig enhet.. Rindal idrettsråd må ha full styring over tildeling av midler. Det er fort at i ei lita bygd blir alt for mye gutteklubben grei, for å spissformuler litt.
Noen betrakninger på en 2 pinsedags morgen. At en prosess er på gang, det er det vel ingen tvil om. Men heldigvis har medlemmene i laga makta og begge endan.
God sommer.
Med vennlig hilsen Nils Jonli Orkdalsveien 49D 7300 Orkanger Tlf. 911 09 128

.png)

