blåber

Nordmenn fortsatt på bærtur

Myten om at nordmenn ikke lenger plukker bær stemmer ikke. Fargerike og søte bær lokker fortsatt én av tre av oss ut i lyngen. Sensommeren er en magisk tid for alle som liker å ferdes i naturen. Fargene endrer seg fra få til mange og sterke. Naturen nærmest lokker på oss og mange av oss lar seg friste. Det er Direktoratet for Naturforvaltning som melder dette:

Sensommeren og høsten er også tiden da det er mulig å høste av godsakene som er gratis og ligger rett foran nesen på oss. Mange nordmenn har sterke minner knyttet til bærplukking, det er lite som smaker bedre enn nyrørt syltetøy på brødskiva.

Slik er det fortsatt for mange. Siste levekårsundersøkelse fra Statistisk sentralbyrå (SSB) om friluftsliv viser at én av tre nordmenn plukket bær i 2011. Disse er i snitt på fem bærturer i løpet av sesongen, som er én tur mer enn ved tidligere spørreundersøkelser. Sammenliknet med 1970 er det 14 prosent færre som plukker bær nå, men de senere årene har kurven flatet ut.

- At det er færre bærplukkere nå enn for 40 år siden er ikke overraskende. Mange ulike aktivitetstilbud konkurrerer om vår tid, men likevel er det mange nordmenn som finner glede i å høste av naturens goder, sier direktør Janne Sollie i Direktoratet for naturforvaltning (DN).

Les heile saken her på heimesidene til DN.