DSCN5029_1024x768

Tar med seg gode erfaringer

Rindal sa nei til Blilyst

Rindal har fått mye igjen for satsinga på samfunnsutviklingsprogrammet Blilyst sammen med ni kommuner i Sør-Trøndelag. Det har vært et godt gjennomført pårogram. Med de nye rammene innen blilyst ser ikke Rindal kommune mulighet til å være med lenger. Kommunestyret vedtok i dag enstemmig å si nei til Blilyst for neste planperiode 2011-1014. Hanne Tove Baalsrud syntes det var litt vemodig.

Hanne Tove Nerbu Baalsrud (Sp) (til høyre): - Det er med vemod vi i Sp nå går inn for å takke nei til videre samarbeid med Blilyst. Blilyst har vært kvardagen min i heile min politiske karriere. Vårt utgangspunkt var at rammevilkåra ikke skulle endres. Samtidig er realitetene greie: Vi har ikke råd til større kontingent. I tillegg meiner jeg Møre og Romsdal fylke burde vært med. Vi er en utviklingskommune og de verdiene vil vi ha med oss. Den regionale tankegangen burde vært forankra ut over fylkesgrensa, meinte Baalsrud og konkluderte med at Sp nå har landa på at avslutning er riktig.

- Jeg er glad og stolt over den genereringa Blilyst har vært med å skape i Rindal. Svært mye har kommet tilbake til lokalsamfunnet, sa ho og sendte skryt til administrasjonen ved næringskonsulent Grete Elshaug for godt arbeid.

Ikke i stand til å være med lenger
- Det ligger mye bra i Blilyst. De har en ubyråkratisk behandlingsform. Rindal kommune har vært aktiv og god aktør. Vi i Rindal har vært offensive og har sett mulighetene og prøvd å trukket ut løsninger. Mange av de andre kommunene har ikke vært like aktive. Det har dukket opp en del andre aktører, blant anna "Kysten er klar" og Trondheimsregionen er tungt inne. I tillegg er det spørsmål om hva Sør-Trøndelag fylkeskommune vil, sa ordfører John Ole Aspli (Ap) (over til venstre), som fortsatte:

- Rindal betaler også den fylkeskommunale andelen, i tillegg til den kommunale andelen, som Møre og Romsdal fylkeskommune ikke vil bruke penger på. Til nå har det vært rundt 700 000 årlig. Det meste av dette er hentet heim igjen til gode, store og små tiltak og prosjekt. Nå er vi ikke i stand til å være med på dette lenger. Det er et greit og rett signal å gi. Rådmannen har også foreslått at vi nå sier nei. Vi ta med oss verdier og erfaringer, særlig når det gjelder "Tid til å leve", og går videre uten Blilyst.

Meldal åpna døra
- Det har vært svært interessant å få være med i denne Blilyst-prosessen. Meldal åpna døra for oss. Det har vært kjempeinteressant og det er skapt en lagånd i næringsliv, lag og organisasjoner og skoler. Mange prosjekt er gjennomført som aldri ville ha sett dagens lys, sa næringskonsulent Grete Elshaug, da ho orienterte om prosjektet.

- Av andre kommuner har Tydal sagt nei, mens Meldal har sagt nei i formannskapet i den form Blilyst foreligger i dag, la ho til.

I kommunestyret slutta alle seg til å si nei nå:
Kaj Troelsen (H): - Vi har fått mye bra ut av dette. Det er en flott rapport som er lagt fram, men nå er det på tide å si nei, sa han og støtta rådmannen.
Arnfinn Eriksen (Ap): - Nå har Blilyst lagt opp en ny kurs til ny pris. Vi tar med oss det gode og sier nei, sa han og syntes det var svært bra det nå er utvikla ei god lagånd.
Elsa Jensvold (KrF): - Vi har fått igjen mye og fått mye guts. Mange nye prosjekt har blomstra opp, sa ho og takka næringskonsulenten for innsatsen.

Kommunestyret vedtok deretter enstemmig å si nei til Blilyst.

En rapport ble lagt fram om arbeidet de siste årene. Den fikk mye skryt oi kommunestyret. På heimesidene til Rindal kommune under Blilyst Rindal finner du denne rapporten. I venstre marg på denne Blilyst-sida finner du alle tre rapporten fra 2005 og fram til i dag.