Tina studentleder i USA

Tina Tøndel Jonli er oppvokst på Rindalsskogen og tidligere elev ved Orkdal vidaregåande skole. I det neste året skal ho være leder for norske studenter i USA. Tina vil ha hovedansvaret for ANSAs virksomhet i et av organisasjonens største medlemsland. Tina er eldste dotter til Liv Tøndel og Nils Jonli.

ANSA har over 1000 medlemmer i USA. ANSAs avdeling i ANSA USA fungerer som et utstrakt nettverk for norske studenter og avholder årlig flere store sosiale og faglige arrangementer.
 
Organisasjons- og ledererfaring
Som leder for ANSA USA vil Tina dermed få en unik organisasjons- og ledererfaring. Tina er 29 år og studerer Hospitality Management ved University of Central Florida i Orlando. Tina har tidligere vært nestleder i ANSA USA og kontaktperson ved sitt lærested.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Hvorfor dro du til utlandet for å ta utdanning?
- Jeg har alltid hatt lyst til å reise og se nye steder og er veldig nysgjerrig på nye mennesker og kulturer. I og med at jeg ønsket å studere turisme og reiseliv, var det naturlig å velge utenlandsstudier i utlandet. I tillegg til god utdanning ville jeg dermed få utenlandserfaring og gode engelskkunnskaper. Jeg fikk hjelp av flere ledere innenfor hotell- og turistindustrien til å velge riktig studiested og skole. Jeg har nå studert her i snart 4,5 år, og jeg trives utrolig godt. Det å få muligheten til å bo, studere og jobbe i et annet land er en sjanse jeg bare måtte benytte meg av, og jeg har ikke angret en dag!
 
Hva lærer du i USA som du ikke ville lært hjemme i Norge?
- Skolesystemet her i USA er noe annerledes enn hjemme i Norge, men det har passet meg utmerket. Jeg valgte å gå på et universitet med en egen, litt mindre campus for Hospitality Management. Skolen min er bygd som et hotell der vi har eget kjøkken, restaurant og bar hvor undervisningen foregår. I tillegg er vi pålagt å ha et minimum av 800 timer praksis i løpet av utdanningen. Jeg var så heldig og fikk praksiserfaring hos Hyatt Regency, hvor jeg lærte veldig mye om hvordan det er å jobbe her i USA, både på godt og vondt. Her må man ha bein i nesa når man skal ut i arbeidslivet, for det er hard konkurranse om jobbene, og alle kjemper om å nå toppen fortest mulig.
- Jeg er forøvrig eneste nordmann på campus og er i et miljø der jeg har vært nødt til å snakke engelsk hele tida. Jeg har delt hybel med studenter fra hele verden og har lært å kjenne ulike kulturer og bakgrunner. Nå har jeg gode venner fra hele verden. Det å bo og studere i et flerkulturelt miljø har lært meg mye om meg selv. Jeg er sikker på at den internasjonale arbeidserfaringen jeg får her vil være en fordel når jeg i framtida skal søke jobb hjemme.
 
Hva ser du frem til i det kommende året som leder for ANSA USA?
- Jeg gleder meg til å møte mange engasjerte studenter fra Norge og ser frem til å holde organisasjonskurs for medlemmene på høsten og landsmøte etter jul. I tillegg skal jeg arrangere 17. mai i Epcot, Disney i år, som i fjor, for norske studenter i Florida. I fjor hadde vi et totalt oppmøte på rundt 60 nordmenn, og jeg håper på like bra oppmøte i år også. Utover dette planlegger styret ulike lokale sosiale og faglige arrangementer her i USA. Jeg ser på ledervervet som en utfordrende, men veldig spennende og lærerik oppgave.

Tips til andre fra ditt hjemsted som kanskje vurderer å ta utdanning i utlandet?
- Ta sjansen! Det er nyttig å ta kontakt med ANSA, som har veldig flinke veiledere som kan hjelpe deg i prosessen med valg av studier og studiested. ANSA har også kontaktpersoner ved universiteter over hele verden som kan gi deg førstehåndsinformasjon om hvordan det er å studere ved deres lærested. Det har vært veldig betryggende for både meg og min familie at jeg har hatt et så godt nettverk i ANSA.
 
Andreas Gjone - ANSA